Сакъзчета (Pelargonium peltatum) - 2011

Форум за мушката и сакъзчета. Може да са бабешки цветя, но са красиви.
Get Adobe Flash player

Re: Сакъзчета (Pelargonium peltatum) - 2011

Мнениеот wisterya » 28 Апр 2011, 19:51

evelinn написа:
kichka написа:zdraveite ,kajete s kakvo torite sakazchetata to4no v tozi period,moite gi kupix novi, s papki,mnogo sa xubavi,no se 4udia s kakav kristalon to4no da gi toria,poneje sa ve4e cafnali-zelen,sin,bial???Ili da im maxam papkite i da gi toria samo s zelen ili sin do sredata na mesec mai..... :nod:

В никакъв случай не махай пъпките. Маже да ги ториш с тор за цъфтящи растения, например с розов кристалон.

Йе, па тоя розов кристалон ме разби! :eek: И защо да не маха пъпките?
Аз ги махам и поливам със син кристалон, но мисля да спра с него и да продължа със зелен кристалон, че от синия явно избиват пъпки... :D
Ако иска Кичка да има повече цвят, трябва листна маса! Колкото повече разклонения с листна маса, толкова повече цвят ще има...
А за целта, се махат пъпките до средата на май, за да не отнемат от енергията на сакъзчето докато расте, и се полива със зелен кристалон (с него поне не може да се сбърка формулата). Успех! :flower
  • 0

Аватар
wisterya
Фиданка
Фиданка

Регистриран: 08 Окт 2010, 14:14

Мнениеот evelinn » 28 Апр 2011, 21:04

wisterya написа:И защо да не маха пъпките?
Ако иска Кичка да има повече цвят, трябва листна маса! Колкото повече разклонения с листна маса, толкова повече цвят ще има...

Защото е въпрос на концепция и поставени цели. Моите и твоите се различават. Ти искаш да имаш обилен цвят в определен период. Аз държа да цъфтят възможно по-дълъг период от годината, макар и не толкова изобилно.
  • 0

Аватар
evelinn
Покълнало семенце
Покълнало семенце

Регистриран: 11 Апр 2011, 18:15

Мнениеот bimbargo » 29 Апр 2011, 03:56

Моята тактика е подобна на wisterya - в момента махам всякакви пъпки и торя за листна маса. Като зацъфтят през май - син кристалон.
  • 0

Когато живееш заради мнението на другите, си мъртъв. По-добре мразена личност, но личност!
При технически проблеми със сайта и форумите, пишете на Сакъзчета (Pelargonium peltatum) - 2011
Аватар
bimbargo
Администратор
Администратор

Регистриран: 31 Май 2006, 07:25

Мнениеот kichka » 29 Апр 2011, 08:39

Blagodaria vi za savetite!Smitam da toria sas sin kristalon i da maxam papkite do sredata na mai,zahtoto obi4am da imat pove4e listna masa:)))Sled tova hte po4na s bial kristalon :flower

:!: Време е да започнеш да пишеш на кирилица! :!:
  • 0

kichka
Семенце
Семенце

Регистриран: 28 Апр 2011, 14:52

Мнениеот irenna » 29 Апр 2011, 09:33

моите сакъзи са пълни с пъпки, доста са се разтворили вече- как да процедирам, досега не съм го правила, ама като ви чета :think - с една ножичка да отрежа цветоносната пръчка, така ли? и понеже имам само от комбинираните торове за цъфтящи, може ли с тях сега?
  • 0

Аватар
irenna
Дръвче
Дръвче

Регистриран: 12 Юли 2009, 17:34

Мнениеот wisterya » 29 Апр 2011, 10:34

evelinn написа:
wisterya написа:И защо да не маха пъпките?

Защото е въпрос на концепция и поставени цели. Моите и твоите се различават. Ти искаш да имаш обилен цвят в определен период. Аз държа да цъфтят възможно по-дълъг период от годината, макар и не толкова изобилно.

evelinn, съгласна съм с теб, че е въпрос на концепция - спор няма... Но когато се предприемат някакви действия се гони резултат... Въпрос на избор, това е... :D
Ако сакъзите ми са над 25 см дълги, няма да им махам пъпките - те ще си израстът през лятото и без допълнителни усилия... Но при положение, че са под тази дължина (едвам 10 см), едва ли ще станат през цялото лято по дълги от 30 см... Гледала съм и по двата начина сакъзи - тези, миналата година, на които махах пъпките до юни, стигнаха до 1 метър дълги и цъфтяха обилно до декември месец (дори и когато ги бях нарязала и внесла през октомври, и те и бебчетата от тях се спукваха да цъфтят)... А на тези които не махах пъпките, си останаха малки (около 30 см) и цъфтяха много рехаво до края на септември и то много слабо...То сигурно си зависи и от сорта, местоположението, поливките и т.н. разбира се... Аз си правих експеримент и с алпийското сакъзче и с кичестото...
Всеки от там нататък си избира, как да си го "възпитава" и "култивира"... :D
irenna написа:моите сакъзи са пълни с пъпки, доста са се разтворили вече- как да процедирам, досега не съм го правила, ама като ви чета :think - с една ножичка да отрежа цветоносната пръчка, така ли? и понеже имам само от комбинираните торове за цъфтящи, може ли с тях сега?

Виж им дължината... По горе в мнението ми се надявам да съм ти отговорила... Успех! :D
  • 0

Аватар
wisterya
Фиданка
Фиданка

Регистриран: 08 Окт 2010, 14:14

Мнениеот mar_tone » 29 Апр 2011, 20:56

kichka написа:Blagodaria vi za savetite!Smitam da toria sas sin kristalon i da maxam papkite do sredata na mai,zahtoto obi4am da imat pove4e listna masa:)))Sled tova hte po4na s bial kristalon :flower

кichka ще те помоля да пишеш да кирилица!!! :idea:
  • 0

Не харчи пари, които не си спечелил за неща, които не са ти нужни, за да впечатлиш хора, които не те заслужават!
Аватар
mar_tone
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 25 Юли 2006, 22:17

Мнениеот monata » 29 Апр 2011, 22:46

mar_tone написа:
kichka написа:Blagodaria vi za savetite!Smitam da toria sas sin kristalon i da maxam papkite do sredata na mai,zahtoto obi4am da imat pove4e listna masa:)))Sled tova hte po4na s bial kristalon :flower

кichka, ще те помоля да пишеш на кирилица!!! :idea:
  • 0

Аватар
monata
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 20 Юли 2010, 09:54

Мнениеот plameni_ » 30 Апр 2011, 20:16

Ето ги моите:

Зимуваха при нашите на остъклена южна тераса и се бяха разцъфтели преди да си ги взема. Май е късно за махане на пъпки, но въпреки това мисля да ги торя известно време със зелен кристалон и чак след месец да речем да почна синия :think
  • 0

Аватар
plameni_
Дръвче
Дръвче

Регистриран: 30 Сеп 2007, 16:40

Мнениеот дарето74 » 30 Апр 2011, 21:09

Пламени, много са хубави. :nod:
  • 0

Аватар
дарето74
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 15 Яну 2009, 16:42

Мнениеот elitsa » 02 Май 2011, 08:49

дарето74 написа:Пламени, много са хубави. :nod:

:nod:
Аз знам, че е хубаво да се махат, но никога не съм го правила, оставям ги както искат да се развиват- е резултата не е перфектен, но мен ме устройва.
  • 0

Аватар
elitsa
Бонсай
Бонсай

Регистриран: 31 Юли 2006, 15:05

Мнениеот evelinn » 02 Май 2011, 14:29

Именно това имам предвид и аз. Държа на моята тераса да има винати цъфнали много и различни цветя. В момента имам цъфнали 7-8 различни сакъзчета и повече от десет мушката, както и неизвесте брой други цветя. Много съжалявам, че нямам техническата възможност да покажа снимки, да видите колко е красиво.
  • 0

Аватар
evelinn
Покълнало семенце
Покълнало семенце

Регистриран: 11 Апр 2011, 18:15

Мнениеот Пери » 02 Май 2011, 20:08

Понеже, въпреки или пък защото :D се старая много, все още нямам нищо разцъфнало,
днес си купих тази прелест:

Растението е мъничко, но сърце не ми дава да му отрежа цвета :(
  • 0

Аватар
Пери
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 23 Юни 2009, 17:31

Мнениеот дарето74 » 02 Май 2011, 20:09